"Естрада и социализъм: Проблясъци" на Розмари Стателова е поредното изкушаващо заглавие в каталога на издателство "Рива".
Професор Розмари Стателова, доктор на изкуствознанието, е изследовател на музиката и музикалната култура с етномузиколожка и културологична ориентация. Членува в Международния съвет за традиционна музика (ICTM) и в Съюза на българските композитори, секция "Музиколози". Автор е на десет книги и стотици студии и статии в областта на популярната музика, младежката музикална култура, музиката на малцинствата и друга актуална музикалнокултурна проблематика. Освен в България, трудовете ѝ са публикувани в Германия, Унгария, Русия, Финландия, Франция, Полша и Хърватия.
В периода от началото на 50-те до 90-те години на ХХ век в България възникна и претърпя голямо развитие едно ярко явление в областта на популярната музика – т.нар. естрадна музика, което придоби изключителна разпространеност. Бяха създадени хиляди и хиляди естрадни песни, дело на български композитори, поети/текстописци, аранжори, певци и инструменталисти, много от които и до днес са в културната памет на хората в страната. За съжаление, това дело остана неотразено в българската книжнина – музиковедска и друга по насоченост. "Естрада и социализъм: Проблясъци" е опит да се запълни в някаква степен тази празнота.
В 200-страничната книга може да откриете любопитни истории от песенния конкурс "Златен Орфей", разговори и разкази за Тончо Русев, Ангел Заберски, Емил Димитров, Лили Иванова, Йорданка Христова, Мими Иванова, Васил Найденов, Михаил Белчев, Здравко Петров, Паша Христова, Вили Казасян и много други български артисти.
Естрада и социализъм: Проблясъци
4314
Коментари