От Средния Изток до Северна Африка, бийтът продължава да властва. Вдъхновени от музиката от различни точки на земното кълбо, но верни на дълбоките корени на арабската музика, звуците на raï и трептящия пулс на ракс шарки (raqs sharki – ориенталски вид танц) разказват историята на една процъфтяващата съвременна сцена, която се простира по цялото Средиземноморие.
Тази музикална сцена блести от новата компилация на Putumayo, Arabic Beat, която ще излезе на 31 юли - една колекция, проследяваща творчеството на арабските музиканти днес. Албумът разкрива сравнително непознати за Запада артисти, нечувани звезди и създатели на песни, които формират музиката на региона. Крайни бохеми и текстописци мечтатели, танцьори на бели денс и R&B певци, всеки един от артистите в Arabic Beat има своя лична история. Но повечето от тях имат едно общо нещо помежду си: те са известни имена в определени кътчета на арабския свят, но все още им предстои да достигнат до много други слушатели в останалата част на земното кълбо.
“Arabic Groove, нашето първо изследване в света на тази музика, се превърна в най-добре продавания ни албум досега, откакто стартира Putumayo World Music през 1993 година. Очевидно е, че оптимизмът на съвременната арабска музика и танцувалните ритми имат световна притегателна сила”, отбелязва ръководителят на Putumayo, Dan Storper. “И дори и за онези, които са дългогодишни почитатели на арабската музика, някои от тези артисти ще бъдат нови открития”. Сред тях са изпълнителят с берберски корени от Мароко Jalal El Hamdaoui и алжирският певец Cheb Amar. Освен това колекцията отразява как арабският бийт отеква в по-големите центрове на имиграция в европейските градове като Марсилия (домът на Watcha Clan) и Барселона (където живее Nour).
“Един елемент, който свързва всички артисти е миксът от арабска музика и западно влияние”, обяснява роденият в Сирия и базиран в Остин певец Zein Al-Jundi, чийто мощен ракс шарки поп в “Ajmal Gharam” използва очарованието на фламенкото и френския акордеон наред с арабските перкусии. “Това е автентичният арабски дух, примесен със звуци и идеи от Запада, един много солиден арабски пулс, покрит с капчици от различни аромати отгоре.”
Друг елемент пък свързва много от тези парчета в едно цяло – духът на освобождението и промяната, които вдъхновиха скорошните протестни движения в региона. Въпреки че често пеят за любовта и хубавите времена, подобно на артистите навсякъде по света, много от музикантите в албума замислено и поетично предлагат своята перспектива от трудностите на имиграцията до желанието за свобода (като изкусната интерпретация на Watcha Clan на “Osfour”, една песен на ливанската музикална легенда Marcel Khalifé). Отразявайки младежкия свободен дух, който предвожда Арабската пролет, тези парчета осветяват позитивната, обнадеждаваща страна на арабската култура.
Това беше истинска находка за Putumayo. “Работим по тази колекция от три години и никога не сме избирали да издадем албум, основан на това какво се случва в света. Винаги става дума за музиката”, казва Storper, “а съвременната музикална сцена в арабския свят продължава да се развива в нови и вълнуващи посоки.”
Парчетата от албума могат да бъдат прослушани тук: http://putumayo.bandcamp.com/album/arabic-beat.Putumayo Arabic Beat излиза на българския музикален пазар благодарение на Орфей Мюзик.
Коментари