Майсторът на кавала Теодосий Спасов обмени музикални идеи с уникалния унгарски джаз музикант Михай Дреш.

Проектът Теодосий - Дреш беше създаден специално за съвместната им изява на 22 февруари в посолството на Република Унгария на територията на Република България.

15 посланици от европейски страни главно по поречието на Дунава бяха сред официалните гости на приема даден от Н ПР Юдит Ланг по повод стартиращия през месец март Дунавски музикален фестивал. Протоколните зали на посолството бяха преобразени в арт пространство, обединяващо изкуството на музиката с изкуството на киното и финеса на унгарската кухня и сомелиерска традиция.

Унгарската концертна зала прие както интерпретацията на техния фолклор, представен от Михай Дреш, така и характерните импровизации на фолклорния проект на Теодосий Спасов. Българският музикант и майстор на кавала излезе на сцената заедно с колегите си  Пейо Пеев (гадулка) и Петър Миланов (инструмент - хибрид между китара и тамбура). От своя страна Михай Дреш, който е номиниран не веднъж за най-добър джазмен на Унгария, предложи собствени композиции, наситени с етно елементи и фрий джаз. Дреш е известен със способността си да свири на почти всякакъв вид духови музикални инструменти и за този концерт у нас заложи на звука на сопран саксофона и инструмент по поръчка, наподобяващ дървена флейта, но с метални клапи, който при свирене освен мелодия поддържа и постоянен глух акомпаниращ звук.

Визитата на Дреш в България беше по покана на унгарския посланик по повод презентация на второто издание на Дунавския музикален фестивал, в който силно присъствие има унгарската култура.

Както "MySound.bg" вече съобщи, проектът ще стартира на 20 март с Михай Дреш квартет, като на кораба-сцена ще се качат формацията Боля и Донго, група Роменго с неповторимия глас на Моника Лакатош и други гост музиканти от Унгария. Фестивалът се реализира на плаващ кораб, който пътува по водите на река Дунав. По време на музикалното пътешествие на кораба се качват виртуозни музиканти - свирят на борда пътувайки между две или повече крайдунавски страни и слизат, като заедно с тях от пристанищата се качва и тяхната публика.

Плавателният съд, който е със статут на четиризвезден хотел, предоставя възможност на музикантите да творят в няколко концертни и репетиционни пространства, като в рамките на събитието някои от тях за първи път ще свирят заедно, подобно на проекта Теодосий-Дреш, който ще се повтори извънредно в рамките на Дунавския музикален фестивал. Михай Дреш ще се качва и слиза няколко пъти от кораба-сцена.

На фестивалната презентация в посолството на Унгария, както и на срещите в Министерство на културата и в НДК гостите имаха възможност да разговарят с идейния инициатор на проекта - Златина Русева.

Те се насладиха на филма "Срещу течението", запечатал в себе си музиката от дебютното издание на феста.

За повече информация: www.danubemusicfestival.com