Осмото (Четвърто международно) издание на фестивала София: Поетики ще се проведе в столицата на 15 и 16 юни.

Основната вечер стартира на Лятната сцена в Борисовата градина от 18.30 ч. на 15 юни (събота).

На 16 юни (неделя) от 18.00  ч. в "Best Western Plus Сити хотел" (ул."Стара планина" № 6) ще се проведе самостоятелното четене на чуждестранните гости на фестивала и дискусия с тях. Отново в неделя, но от 21.00 ч., в Чешкия център (ул."Раковски" № 100) започва афтърпартито на София: Поетики със специалното участие на почетния гост на фестивала. Това е световноизвестният писател Юрий Андрухович.

Неговото гостуване се организира съвместно с българските му издатели от "Парадокс". Поводът е: 21 години издателство "Парадокс". 21 книги, обединени в зашеметяваща юбилейна колекция. 18  автори от 10 страни. 9163  страници чиста литература…

Юрий Андрухович (Yuri Andrukhovych) е украински поет, романист, есеист, преводач и музикант, който вече почти три десетилетия стоварва върху главите на читателите от цял свят  саркастичната си, апокалиптична и карнавална проза и сюрреалистичните си стряскащи стихове. Роден на 13 март 1960  в Ивано-Франкивск, той е един от малцината днешни хора на словото, чиито литературни турнета  пред пръскащи се по шевове зали приличат на концерти на рок група.  Бунтар, превърнал се в законодател, канонизиран богоборец, Андрухович започва кариерата си през 1985, когато заедно с други двама млади поети – Виктор Неборак (Viktor Neborak) и Олександър Ирванец (Oleksandr Irvanec), създават концептуалната група за литература и музика Бу-Ба-Бу (Бурлеска-Балаган-Буфонада) (Bu-Ba-Bu, Burlesque-Bluster-Buffoneery).

Именно оттогава произлиза прозвището му Патриарх, след като тримата решават да си "разпределят длъжностите" – другите двама са съответно Прокуратор и Ковчежник. Авторите се стремят към обновление на украинската култура чрез връщане към традиционното й карнавално начало.

Тази литературно-музикална карнавалност се оказва особено адекватна в условията на рушащата се Съветска империя, когато в опустошената душа на социалистическия човек подсъзнателно върлува масовият неизлечим вирус на Перестройката, а трагично загиналият  безвреме фронтмен на група Кино Виктор Цой – уникалният Джеймс Дийн (James Deen) и Джим Морисън (Jim Morrison) на социализма ведно, – вече е изпял „Перемен, мы требуем Перемен”. Андрухович знае това добре. От 1989 до 1991  той живее в Москва и учи в Литературния институт „Максим Горки”. Вече е публикувал стихосбирките си „Небе и градски площади” (1985), „Центърът на града” (1989) и сборника с разкази „Вляво, където е сърцето" (1989). Следват „Екзотични птици и растения” (1991) и „Екзотични птици и растения” с приложение „Индия” (1997). От 1991 Андрухович е един от редакторите на литературно-културологичното списание „Четвер”, редовно сътрудничи и на други големи литературни списания в Украйна.

Големият пробив на Андрухович идва през 1993 с романа „Московиада” (българско издание „Парадокс”, 2009), който превръща автора си не само в институция в родната му Украйна, но и в лицето на новата украинска литература пред света и вече в истински литературен Патриарх.  В „Московиада” авторът изтъкава гротескно пано от реалност и илюзия, от автобиографични мотиви за студентския му период през 1989-1991 и иронични откровения за духа на времето. В разказа си за един ден в Москва на младия украински поет Ото фон Ф., Андрухович улавя пулса на една умираща империя. Кошмарно-водевилните приключения на главния герой в съветската столица са не само щрихи от животописа на самия Андрухович, но и огледало на сюрреалистичната действителност на прехода, все още управлявана от „веселата фирма КГБ”.

Андрухович е автор на още няколко романа, последният от които е литературната мистификация „Тайна”, съставена от (вероятно фиктивни) интервюта. Той е редактор на Енциклопедия на съвременната украинска литература, съавтор заедно с полския писател Анджей Сташук на сборника с есета „Моята Европа” (2000, 2001), преводач на украински на Шекспир, Керуак и американските поети от бийт поколението, както и на Рилке, Б. Пастернак и О. Манделщам. Автор на един музикален албум („Андрухоид”) и на множество текстове на песни. Негови произведения са превеждани на всички европейски езици.

„Патриархът” на украинската литература е носител на престижните:

Хердерова награда за литература, Австрия (2001);

Награда за мир „Ерих Мария Ремарк” (2005);

Литературна награда на Лайпцигския панаир на книгата за европейско разбирателство (2006);

Литернатурна награда на Централна Европа „Ангелус” за романа му „Дванайсетте обръча”  (2006) и
наградата „Антонович” за изключителен принос към украинската литература.

В колекцията от 21 книги за годишнината на „Парадокс” излиза романът на АндруховичДванайсетте обръча” в превод на Албена Стаменова и Райна Камберова.

Сред българските участници в София: Поетики, селектирани от носителя на наградата на феста за 2012 Радослав Чичев, са носителите на наградата от предходните 3 издания, а именно ЯRсен ВасилеВ, Стефан Иванов и Радослав Чичев. Тази година за пръв път на сцената на София: Поетики ще излязат и победителите от конкурса и фестивал Малки Поетики, организиран от Студентско читалище „Св. Климент Охридски 1997”, съвместно със Сдружение „София Поетики”. Те са: Силвия Чернева и Румен Янев (споделили първото място в категория Литература) и група Mneme (победители в категорията Музика).

Фестивалът София: Поетики  е част от Календара на културните събития на Столична община и е в подкрепа на кандидатурата на София и Югозападен регион за европейска столица на културата – 2019.

Поради безпринципното оттегляне на основен спонсор на фестивала и принципните  затруднения при неговото финансиране, Международното издание ще се проведе под мотото Поетики на Кризата. Желаещите да дадат своята подкрепа, могат да го направят чрез дарение по сметка:

Сдружение „София Поетики”
Райфайзенбанк (България) ЕАД
клон централен, София 1504, ул.Гогол 18-20
IBAN № BG53RZBB91551035979003
BIC: RZBBBGSF


Не на последно място – екипът на фестивала София: Поетики се присъединява към Откритото писмо с предложения за промени в Програма „Култура“ и Дирекция "Култура"  на Столична община от 4 април 2013, подписано от над 130 културни организации и личности, които работят в културната сфера.

Споделяйки заключенията в него, директорът на София: Поетики Ясен Атанасов настоява за същите промени и в друга донорска програма на общината, а именно Програма "Европа", резултатите от която са също толкова противоречиви, както и тези по Програма "Култура".