Албумът "Behind The Veil Of Oblivion" на проекта Колобар (Colobar) ще прозвучи в предаването "Картини от една изложба" по програма "Хоризонт" на БНР след новините в 21.00 ч. днес.

Зад името Колобар стои Ангел Ангелов.
 
"В "Картини от една изложба" се стараем да даваме при първа възможност трибуна на творби от български композитори, стига да се вписват в особеностите на предаването. И така се случи, че преди месец ми се обади Теодосий Спасов, невероятен човек и музикант, за да ми предложи да се чуя с наш музикант, чийто албум му направил впечатление", обяснява Сергей Шишов, традиционен водещ на предаването за концептуални албуми.

"Албумът "Behind The Veil Of Oblivion" ("Зад булото на забвението") е създаден в периода между 2004 и 2011 година. Първоначалният замисъл е изпълнението на една моя мечта – да създам своя авторска музика. Имах идеята това да стане с участието на мои приятели музиканти, но това се оказа трудно в условията на ежедневната борба за оцеляване. Като продукт с некомерсиална цел, албумът растеше и зрееше постепенно, сякаш ей така между другото. Имало е периоди, през които израстваше и се оформяше с бързи темпове, но имаше и такива на застой. Така с времето ми се наложи да се науча да се справям с композиране, свирене, запис, писане на текстове, аранжимент, обработка на звука. Това си беше предизвикателство, което аз поех с голям ентусиазъм, любов и доста спорове с жена ми, тъй като всичко се случваше в хола!", разказва авторът.

"Във всичките 7 песни от диска съм вложил своето разбиране за музиката. Не съм се съобразявал с нищо и никого, освен със собствения си вкус и възможности. Опитал съм се да вплета в едно цялата палитра от музикални стилове, които харесвам, а именно – прогресив метъл и рок, джаз, етно и класическа музика.
Името на проекта – Колобар, дойде неочаквано от една среща с едноименната книга на Спас Мавров, която мой приятел сподели с мен още в първите ми стъпки в създаването на албума. Като човек, гледащ на света от по-философска и от езотерична гледна точка, осъзнах, че това е знак и както се оказа по-нататък, всичко се подреди сякаш по невидим план", казва Ангелов.
 
"Писането на текстове не беше нещо, с което мислех да се занимавам, затова в началото взех стихове на двама мои приятели, които да ползвам. Оказа се, че това не е лесно, понеже песните си имат ритъм и стъпка и наличните стихове не пасваха. Постепенно усетих, че започнаха да се раждат и думички в главата и така се роди първият ми текст на "Timeline". Всички текстове на албума са измислени на английски. Реших това да е така заради благозвучието и традициите на използването на този език за този тип музика. Въпреки трудностите ми с езика, смятам, че успях да изразя основните си идеи за "Животът, Вселената и всичко останало", които исках да споделя с евентуалните слушатели", признава музикантът.

Основната идея на текстовете в албума е акцентът върху важни неща от нашия живот, които сме забравили или дотолкова сме свикнали с тях, че сме престанали да ги забелязваме като красотата на природата, удивлението пред тайните на мирозданието, както и социалните, психологични и политически проблеми на нашето време.

В записите на "Behind The Veil Of Oblivion" участва певецът Carl Sentance (Persian Risk, Krokus, Don Airey, Friends).