Тази година празнуването ще започне още на 10 декември с литературна танго вечер в клуб Студио 5, посветена на тези, които пишат за този стил – поетите, автори на текстове на танго и писателите, описващи тангото в своите произведения.
Литературната танго вечер започва в 18.30 ч. с прожекция на аржентинския филм "Омеро Манси - един поет в бурята", който разказва за творчеството и краткия, но динамичен живот на един от най-известните аржентински поети. Тангото не е само музика и танц, то е и поезия, а текстовете на много от тангата са истински бисери на поетичното изкуство, писани от най-известните поети в Аржентина. Един от тях е Омеро Манси, живял и творил по време на Златната ера на тангото. Освен писател е бил виден режисьор, журналист и общественик. Биографичният филм за него включва изпълнения на 28 от неговите танга, танцови хореографии, театрални сцени, както и откъси от негови филми.
Кулминацията на вечерта ще настъпи в 20.00 ч., когато издателство "Сиела" ще представи дългоочакваното българско издание на нашумялата сред любителите на тангото по света книга "Дванайсет минути любов". Автор на произведението е Капка Касабова, която ще бъде специален гост на събитието. Родена е през 1973 в България, през 1990 се премества със семейството си да живее в Англия, а по-късно се установява и учи в Нова Зеландия. Издава на английски език четири стихосбирки, два романа и множество пътеписи. Освен мемоарната "Улица без име" (2008), на български са издадени още "Любов в земята на Мидас" (2011) и романът мистерия "Вила Пасифика" (2012). Днес Капка живее в Шотландия. Нейни творби са публикувани в изданията Sunday Times, Guardian, Vogue, Intelligent Life, Granta.com и други.
В "Дванайсет минути любов" Капка представя езотеричния свят на тангото, като разказва за историята на танца, за неговите настоящи и минали звезди, както и за личните й преживявания, докато танцува по целия свят – от Оуклънд до Единбург, от Берлин до Буенос Айрес. Разбира се, минава и през София. Книгата е съчетание между музикален мемоар и пътепис за аржентинското танго и търсенето на принадлежност. Много от членовете на софийската танго общност ще открият известни места и личности, а някои дори ще познаят самите себе си.
Веднага след представянето на книгата на Капка Касабова от 21.00 ч. ще започне милонга (традиционно танцувално танго парти) с музика, подбрана от DJ Vera. По време на милонгата с кратка програма на живо ще се представи аржентинската певица на танго Паола Фернандес Дел'Ерба. Входът за прожекцията и представянето на книгата е свободен, а за милонгата след 21.00 ч. е 5 лв.
На следващия ден – 11 декември – софийската танго общност ще отбележи Деня на тангото на голям танго бал в зала „София“ на Интерпред. Началото на бала е в 20.00 ч., а входът е 15 лв. Специален гост на събитието ще бъде аржентинският танцьор на танго Даниел Гарсия (известен още като Флако Дани), който ще направи кратка шоу демонстрация с Лучия Мирзан - танцьорка и преподавателка на аржентинско танго в Румъния.
Флако Дани е митична личност от аржентинската танго сцена, известна на любителите по целия свят. На 77-годишна възраст и с над 60-годишен опит в танцуването той въплъщава живата история на аржентинското танго. Принаделжи към поколението и групата на т.нар. милонгерос - дългогодишните танцьори от кварталите на Буенос Айрес, носители и пазители на традициите на автентичното аржентинско танго. Днес Флако Дани е и една от иконите на стила, наречен milonga con traspie и пътува често до Европа и САЩ, където неговите почитатели го очакват с нетърпение, за да посетят уроците му. През последните години той е неизменна част от журито на Световния шампионат по танго в Буенос Айрес.
Непосредствено преди бала на 11 декември от 19.00 ч. ще има прожекция на документален филм за Флако Дани и неговите приятели – буеносайреските милонгерос, благодарение на които танцуващите днес познават както обичаите и правилата на поведение на една милонга, така и екзотичното разнообразие от "квартални" и исторически стилове на танцуване.
11 декември е рождената дата на две от най-известните личности в историята на аржентинското танго – певеца Карлос Гардел и цигуларя и композитор Хулио Де Каро, превърнали се в символ на гласа и музиката на тангото. Този ден е обявен за Национален ден на тангото в Аржентина през 1977. С нарастването на интереса към аржентинското танго по света привържениците му в много страни започват да празнуват този ден и той постепенно придобива международна популярност.
В София Денят на тангото се празнува от 2003 насам благодарение на "Тангерин" – организация, чиято мисия е посветена на популяризирането на аржентинското танго в България.
Още- на:
www.tanguerin.com