Създателят на Международния джаз фестивал в Банско д-р Емил Илиев е напуснал този свят на 73-годишна възраст, покосен от коронавируса, известиха от щаба на форума.
Доктора, както всички наричаха организатора и вдъхновител на престижното събитие, успя да го утвърди като най-големия летен музикален джаз форум в България и да го нареди сред най-значимите и авторитетни международни културни прояви на Балканите. Според нейния създател всичко започва в началото на 90-те години, в хотел, разположен в местността Бетоловото на 14 километра от Банско. Със своите 23 издания "Банско джаз фест" придоби популярност не само в средите на меломаните, но и сред гилдията на музикалните критици, специалисти, журналисти и промоуъри. В програмата присъстват стилове и групи, представящи почти всички направления в жанра. Макар и със съвършено различен характер, блус, етно и уърлд също имат запазено място в афиша на събитието. Именно разноликата аудитория на този форум създаде код за неговата идентичност. Многохилядна публика се събира пред откритата сцена на площад "Никола Вапцаров" в центъра всяка година, до митичния някога хоремаг "Орлово гнездо". Концертите са с вход свободен и стартират традиционно в 19.00 ч. Така Емил Илиев - човек с голямо сърце, ясна концепция и визия, превърна китния старинен град в място за среща на емблематични личности от нашето музикално съвремие. Които свииха, слушаха, съпреживяваха и дишаха джаз през цялата фестивална седмица. При това не само на площада вечер, но и през деня и късно през нощта от различни камерни сцени, разположени в големите курортни барове и ресторанти.
Сред гостите на джаз фестивала в Банско са били Скот Хамилтън, Мънго Джери блус бенд, Кенди Дълфър, братът на Нат "Кинг" Коул – Фреди, Игор Бутман, Мейсео Паркър, Пати Остин, Чайна Моузес, Клеър Тийл, Инкогнито, Джос Стоун, Омар Хаким и стотици други. Всички български джазмени от различните поколения, воглаве с покойния Милчо Левиев и Марио Станчев, са се изявявали в афиша на фестивала.
"Моята основна професия е да лекувам хората и да уча на медицина... Имам рутината да организирам форуми, университет за общопрактикуващи лекари, световни конгреси. Важното е като се отвори енциклопедията Who's Who, да си вътре", сподели Доктора пред в. "Дневник" през 2008 година. А по повод 20-годишнината от началото на фестивала обобщи: "20 години се оказаха достатъчно време за град като Банско, за да стане той най-голямата джаз сцена в България и да се ползва с авторитет в целия свят. Щастлив съм, че от първия Международен джаз фестивал в Банско през 1998 година досега пеят и свирят световни и български знаменитости и все повече гости посещават фестивала". Традиционно - между 8 и 13 август.
Доктора винаги прокламираше: качеството и имената определят нивото – нивото привлича гостите на фестивала – а всичко това в помощ на Банско като лятна туристическа дестинация. Поредната стъпка към целта: да направим Банско по-известно от Монтрьо. Не на последно място - той успя да създаде общност - меломанска, а и приятелска. Каквато може да бъде събрана само и единствено около истински музикален радетел. "На този свят без приятели нищо не става", обичаше да казва.
Емил Илиев е роден през 1947 година. Майка му и баща му са лекари, неговият син - също. Всички в семейството обаче свирят на пиано (във всяка от къщите им има по едно), в т.ч. и самият той. Леля му е оперна певица, а баба му - китаристка. Емил Илиев завършва медицина с придобита специалност по кожни и венерически болести и акупунктура. Той бе основател и председател на Българското дружество по традиционна китайска медицина от 1982 година (http://www.bstcm.net), както и член на борда на директорите на Световната организация по акупунктура ICMART и SIA. Почетен член на повече от 18 акупунктурни дружества по целия свят. Специализирал е в Германия, Австрия, Швейцария, Англия, Русия, Китай, Северна и Южна Корея и Испания, а е обиколил 140 страни за конгресни участия. Автор на книга, посветена на терапията с лазер в дерматологията, която беше издадена в ФРГ.
Навремето отказал да стане апаратчик в Международния отдел на ЦК на Комсомола, след 10 ноември отхвърлил поста министър на здравеопазването.
Приживе Доктора поде инициатива в Банско да бъде открита Алея на джаза с монументи на Вили Казасян, Милчо Левиев, Симеон Щерев-Банана, Петър Славов-баща, Васил Пармаков, Румен Тосков-Рупето, Леа Иванова - все именити музиканти, дали своя принос за развитието на българското джазово изкуство. Защото "трябва да тачим паметта им. По този начин Банско ще се утвърди като столица на джаза, но е и инвестиция за бъдещето на града като туристически център", поясни д-р Илиев миналото лято.
Нека да му е светло по пътя. И дълбок поклон!
Сбогом, Докторе. Благодарим за красивата музика!