"София Филм Фест" и "Арт Фест" представят ексклузивни прожекции на най-новия филм на Вим Вендерс (Wim Wenders) - "Пина", в "Синеплекс" (Cineplex) (Cinema City Sofia) между 15 и 21 април.

Премиерната дата за България на продукцията, разпространявана от "Арт Фест", е през месец септември 2011. Творбата, посветена на именитата хореографка, бе показана с изключителен успех по време на 15-о издание на Международния "София Филм Фест" миналия месец.

Работата на Пина Бауш е толкова значима, че десетки от най-важните фигури в съвременното танцово и изпълнителско изкуство я определят като един от най-влиятелните хореографи на всички времена. Творчеството на знаковата хореографка е вдъхновило не един кинорежисьор – то е част от филма на Педро Алмодовар "Говори с нея"; Бауш играе една от главните роли във филма "И корабът пътува" на Федерико Фелини.

Пина Бауш си отиде на 30 юни 2009.

"Не, това не беше ураган, който помита всичко от сцената, а просто... танцуващи хора, които се движеха различно от очакването и които ме развълнуваха така, както не съм се вълнувал преди. Няколко мига по-късно усетих бучка в гърлото си и след минути на невярващо изумление дадох воля на чувствата си - разплаках се неудържимо", разказва Вендерс. "Дали ми се беше случвало подобно нещо... може би в живота, понякога в киносалона, но не и когато наблюдавам репетиция на хореография. Това не беше театър, нито пантомима, не беше балет или опера. Пина е – както всички знаят – създател на нова форма на изкуство.Театърът на танца", възхищава се режисьорът.

"Самото движение не ме е трогвало досега. Винаги съм го смятал за даденост. Някой се движи. Всичко се движи. Чрез танцовия театър на Пина се научих да ценя жестове, поза, поведение, езика на тялото – и чрез нейната работа се научих да ги уважавам.Преоткривам ги всеки път, когато видя творба на Пина. Често като ударен от гръм научавам отново и отново, че най-простото и най-очевидното е най-трогателно – какво съкровище е скътано в нашите тела, да имаш способността да изразиш себе си без думи! Колко много истории могат да бъдат разказани без помощта дори на едно изречение...", признава Вендерс.