Дебютният роман на 80-годишната рок легенда Пийт Таунзенд - съосновател, водещ китарист и текстописец на една от най-влиятелните рок групи на XX век Дъ Ху (The Who), "Тревожни години" е поредното меломанско четиво в каталога на издателство "Колибри".
Книгата е стъписваща въртележка от незабравими герои, видения за рая и ада и размисли за творчеството, гениалността, лудостта и безпокойствата на съвременния живот.
Пийт Таунзенд тръгва с идеята за опера. Но ето че, както сам казва в едно интервю, превръща сюжета на “Тревожни години“ в психологически роман. Разказвачът Луис Докстейдър (сам по себе си интересен персонаж – начетен, остроумен и не особено надежден) е търговец на картини. Представлява художници "аутсайдери", сред които и Пол Джаксън, някогашна рок звезда, който претърпява психологически срив и заживява в отшелничество, където пренася върху картини своите апокалиптични видения. Уолтър, главният герой, кръщелник на Луис, е млад музикант, който едва ли не физически долавя вълненията на своята публика и това сякаш става причина да приеме големия финансов успех, но да загърби сцената. Луис решава да запознае Пол и Уолтър с надеждата споделеният опит да послужи на младока да разтълкува и претвори натрапчивите си фантазии, тревогите и страховете, от които не може да се отърси.
Авторът, определящ "Тревожни години" като опера или роман-опера, посвещава особено внимание и на женските образи. Те всички са силни, красиви и способни жени, отстояващи своето място редом и отделно от своите избраници. И една от тях, млада ирландка, на невръстни години нападнала баща си, за да защити своята сестра, в един момент подема разказа, за да внесе порядък сред множеството догадки, защото разказвачът е твърде изтощен от безбройните неочаквани обрати.
Питър Денис Бландфорд Таунзенд (р. 1945 г.), известен като Пийт Таунзенд, е прочут музикант, съосновател на Дъ Ху и автор на повечето от песните на групата. С многостранния си талант той се изявява не само като изпълнител, но и като автор на рок опери, знаменити радиопредавания, статии, есета, сценарии, разкази. В годините, когато рок-ен-ролът се разгръща в нова зряла форма на изкуство, наред с музиканти като Боб Дилън, Бийтълс и Ролинг Стоунс, той втъкава в текстовете си философски послания в стремежа си към всекидневните теми, вълнуващи младите хора, да предложи и отговори на множество наболели въпроси.
Преводач е Здравка Букова. Художник на корицата: Стефан Касъров.
272 страници, цена: 24 лв.