Починал е басистът на култовата българска банда Виолетов генерал - Евгени Генчев-Джули.
Тъжната новина беше съобщена във Фейсбук страницата на групата. "Джули! Виолетов генерал плаче! Без добрия човек, страхотен музикант и приятел! Още един велик бас, се присъедини към небесният оркестър! Светъл път!", написаха от името на групата в социалната мрежа, а под публикацията почитатели и приятели на Евгени споделиха мъката си.
"Тази нощ Евгени Генчев, един от основните музиканти в ранния Виолетов генерал, ни напусна завинаги. Мисля, че тези които го познаваха, ще го помнят, защото той беше ярка и самобитна фигура, артист и бохем с чувство за хумор и истински оптимизъм. Времето изтича между пръстите ни, ….питам се къде ли е сега душата му …може би броди някъде из безкрайните ловни полета…", добавя Емил Вълев.
Виолетов генерал е създадена през 1989 година. В началото се състои от шестима души, но скоро след първите концерти остават само двама - Емил Вълев и Евгени Генчев. Проектът е една от водещите авангардни формации от онова време, редом с Нова генерация, Мъртви поети и Абсолютно начинаещи. Същинска градска легенда. Стилът варира от пънк, ню уейв, дарк уейв. В периода 1989-1994 групата е много активна – за пет години има над 50 самостоятелни концерта, турнета в Словакия и Австрия. Освен няколко демо-касети, записват албумите "Д'Eмо" (1993), "Двойник " (1992) и "Разкази за София" (1994), които излизат в каталога на музикален център "Рива Саунд".
"Когато бях с Виолетов генерал, единственото, което ме интересуваше, беше музиката - спомня си Емил Вълев - Не сме се бунтували срещу нещо, поне аз - не. Може би Евгени се е бунтувал, щото той винаги има нужда от това по един чисто младежки начин. За мен това беше по-скоро едно съвсем целенасочено въвеждане на нещо ново – в случая, да речем, на ъндърграунда. Защото ню уейвът беше навлязъл с Тангра още, когато аз се върнах от Франция и от Берлин, където подготвих идеята за Виолетов генерал. Беше ми ясно какво искам да правя, не ме е интересувало дали съм алтернатива на нещо. Интересува ме когато някой прави добре нещата си – така че да те възхищава, да те вдъхновява".
Почти едноличният проект на Емил Вълев така и не излезе от ъндърграунда и беше първата българска група, за която с пълна сила важи обезличеното вече определение "култов" - не особено популярен, но с предани последователи до края на света. "Двойник" е първото "официално" издание на Виолетов генерал, предшествано и следвано от серия подобни и "самиздат" проекти. Музиката е минималистичен, бавен пост-пънк, гарниран със студена електроника и ръждиви китари. Мнозина все още помнят и стилния видеоклип към "Maybe", заснет от Огнян Ангелов (О.А.) - припев на френски, стара кооперация и допотопен асансьор "Шиндлер". От този албум са и са знаменито мрачните парчета "Двойник" и "Saviour".
През 1994 година съставът се разпада. Емил Вълев сформира Охолен живот заедно с Росен Дакалов - Тичъра, познат от Art Generation.
Виолетов генерал е активирана отново през есента на 2017 година и започва концертни изяви и записи на нови песни. През 2019 г. издават демо и лайв записи от началото на '90-те, които до този момент не са издавани официално. През 2021 и 2022 г. в каталога на Riva Sound се появяват албумите "Z" и "Les rues anonymes".
Джули беше басист и на Daily Noise Club между 2010 и 2013 година, а диджействаше под псевдонима DJ Schnorchel Mechaniker.
Мир на праха му!
Снимка: Фейсбук на групата
Коментари