София и Стара Загора се срещат с японските барабани тайко и формацията Wadaiko-Sai


София и Стара Загора се срещат с японските барабани тайко и формацията Wadaiko-Sai

240

Уникални за страната ни концерти ще се проведат в София и Стара Загора след броени дни.

Японската група Wadaiko-Sai пристига у нас за пленителни изпълнения на традиционните барабани тайко като част от 35-ите юбилейни Дни на японската култура в България. Първият концертна талантливата формация ще се проведе на 5 ноември от 19 ч. в зала "България" на Софийска филхармония, последвано от втори в Държавната опера Стара Загора на 7 ноември.

Световната сензация Wadaiko-Sai е създадена като клуб по интереси в Токийския университет. Стъпва на професионалната сцена през 2013 г. и вече има над 2000 концерта в повече от 30 държави по света. Групата е изнасяла концерти по различни поводи като финала на Световното първенство по ръгби, мач от Италианската Серия А и редица юбилейни събития, организирани от Министерството на външните работи на Япония. Сред концертните дестинации на формацията тази година са Франция, Турция, Замбия, България и др. Групата навсякъде печели нови фенове на своето изкуство.

В България гостува по повод на тройния юбилей в двустранните отношения между Япония и България – 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване.

Тайко или уадайко (букв. японски барабан) е традиционен японски перкусионен инструмент. Неговата история е древна - започва още през периода Джомон (ок.13000-300 г. пр. н.е.). През вековете тайко са изпълнявали различни роли. Смята се, че първоначално са били използвани като средство за молитва и предаване на информация, а по-късно, през 6-8 в., и като инструменти за сигнализиране на астрономическото време.

През периода Хейан (794-1185 г.), когато традиционната японска култура се създава от благородниците, тайко започват да се използват в японската дворцова музика, известна като "гагаку". Поради силата на звука си, те се използва още и за предаване на информация по време на война и за повдигане на бойния дух. По-късно, през 14-16 в. тайко навлизат като инструменти в театър Но, а през 17-19 в. – и в класическите сценични изкуства Кабуки и Нагаута. Постепенно обхващат и други аспекти от живота на японците, като се ползват например за даване на сигнал в турнирите по сумо, театралните представления, както и като инструменти във фестивалната музика мацури-баяши и бон-одори.

"Много сме щастливи от предстоящата си първа среща с българската публика. Елате, за да видите с очите си, да чуете с ушите си и да почувствате с тялото си ритъма на японските барабани тайко!", призовава основателят и ръководител на групата за японски барабани тайко Wadaiko Sai Хидетоши Сай.

Билети за концерта в София са налични по 10, 15 и 20 лева в мрежата на Eventim и на касата на Eventim в Софийска филхармония. Концертът в Стара Загора е с покани, които могат да бъдат получени от касата на Държавна опера Стара Загора.

Културната програма на Дните на японската култура през ноември продължава с демонстрация и работилници по кинцуги (8-10 ноември), панорама на японското кино в НАТФИЗ (14-17 ноември) и други.

Актуалната програма и информация за следващите месеци може да бъде следена на сайта на посолството, Фейсбук страницата "Дни на японската култура", както в Инстаграм, като потенциални промени също ще бъдат обявявани на тези три места в интернет.

Още от Поп


Mysound.bg
Реклама

Галерия


Любо Киров - "Ново сърце"

Видео


Албуми


Любо Киров - "Ново сърце"

Скоростта, с която Любо Киров разпродава концерти в огромни зали и създава нова музика, е завидна.През последните...

Най-четени новини


виж всички