Hot Since 82 пристига за вълнуващо парти в София през декември
Дино Мерлин със специален поздрав за България преди концерта с Желко Йоксимович
Константин Костов, Христо Йоцов и Плевенската филхармония с авторски концерти в Добрич и Варна
David Garrett в Пловдив: Златни изживявания и премиум емоции с новите билети
Мария Илиева с нова международна награда и дата за голям концерт догодина
Японската сензация Kyoto Jazz Massive пристига за първия си концерт у нас
Pettersson & Frederiksson специални гости на фолк метълите Faun в България
Till Lindemann, фронтменът на Rammstein, със солов концерт у нас догодина
Ali с дългоочаквания си дебютен албум и неочаквани гости в столичния клуб "Строежа" на 23 ноември
Тони събра най-големите си хитове в ексклузивния албум "Пробуждане"
Б.Т.Р. с втори концерт в зала 1 на НДК и нов сингъл
Embrace By Dark преди специалното шоу на Rotting Christ в София

Южни страсти с Кварто квартет в "Квадрат 500". Споделете музиката


Южни страсти с Кварто квартет в "Квадрат 500". Споделете музиката

2202

Един от най-атрактивните камерни състави на Софийската филхармонияКварто квартет, ще представи програма, вдъхновена от страстните ритми на Испания и Аржентина, в атриума на "Квадрат 500" от 18.30 ч. на 17 юли.

Концертът, наречен "На юг", включва "Танго балет" от Астор Пиацола, "Молитвата на Тореадора" опус 24 от Хоакин Турина  и "Grand Quartetto" от Николо Паганини.

Аржентинското танго е музика, танц, стил, култура и може би начин на живот, който се е родил в долнопробните барове и публични домове на Буенос Айрес в края на 19 век. Оттам той бързо мигрира по света, изкачвайки се по социалната йерархия в кабарета, бални зали, кино и концертни зали, за да се превърне в международно известна метафора на желание, конфликт, разбито сърце и самотна носталгия.

Астор Пиацола е основополагащата фигура в танго нуево - движение, което той започва през 50-те години, в което тангото се превръща в по-абстрактна музикална чувствителност и високо изкуство, обогатено от сложността на джаза и класическата музика. Пиацола е роден в Аржентина, но прекарва много време в Ню Йорк и Париж, където с правителствена стипендия учи при легендарната Надя Буланже. Тъкмо тя разпознава музикалния му гений именно в езика на тангото и иска от него да остане верен на себе си. Пиацола е майстор на бандонеона - акордеон с копчета от немски произход, който до 20-те години на миналия век определя характерния звук на тангото. Той разширява традиционния танго секстет (два бандонеона, две цигулки, бас и пиано), за да включи виолончело и електрическа китара и сформира Октето Буенос Айрес през 1955 година. Именно за Октето през 1956 г. Пиацола композира своя "Танго балет" – страстна сюита, която впоследствие е транскрибирана за оркестър, както и за струнен квартет. Музиката предизвиква трогателната същност на тангото в разказ от шест сцени: Въведение, Улицата, Среща/Забрава, Кабаре, Самота, Отново улицата.

"Молитвата на Тореадора" опус 24 от Хоакин Турина е написана първоначално за  квартет за четири инструмента "laúd". Преведено буквално това би означавало "квартет от четири лютни", но композиторът не е имал предвид лютните от епохата на Ренесанса или Барока, а испански фолклорни инструменти, които със своите крушовидни тела и удвоени струни наподобяват по-скоро мандолини. Като ансамбъл те обхващат много по-широк диапазон и имат по-богати възможности, като бандурията и лаудетата изпълняват високите партии в квартета, а теноровият "лауд" и "лаудон"-ът  покриват тенора и баса. От 31 март до 6 май 1925 година Турина преработва творбата за струнен квартет и я посвещава на квартет Aguilar, с който си сътрудничи в процеса на писане, а през 1926 прави адаптация и за струнен оркестър. Премиерата на "Молитвата на Тореадора" е на 3 януари 1927 година в Teatro de la ComediaМадрид. Изпълнението е на Мадридския филхармоничен оркестър под диригентството на Бартоломе Перес Касас, а на 28 октомври 1927 г. тя е представена и в Барселона. В програмата на концерта е цитирано следното изказване на самия Турина: "Един следобед, по време на борбата с бикове на Плаза де Мадрид, този стар, хармоничен и забавен площад, "видях" своята творба. Бях край конюшните и там, зад една малка врата, се намираше параклисът, пълен с тамян, където тореадорите идваха да се помолят в мига, преди да се изправят пред смъртта. Тогава, в цялата му пълнота, ми се представи онзи субективно музикален и ярък контраст между далечния шум на площада, на публиката, която очаква зрелището, и отдадеността на онези, които идват пред бедния олтар, изпълнени с трогателна поезия. Те се молят на Бог за живота си, може би и за душата си; за илюзията и за надеждата, с пълното съзнание, че може би ще си тръгнат завинаги след няколко минути, на тази арена, пълна със смях, музика и слънце…"

Николо Паганини (1762-1840) със сигурност е най-известният виртуоз на цигулката. Въпреки това, цигулката не е първият инструмент на Паганини. Първоначално той започва да се обучава да свири на мандолина. През целия си живот Паганини запази пристрастието си към този инструмент, като по-късно пише много музика за китара, включително 15 квартета за цигулка, виола, виолончело и китара. "Grand Quartetto" изобщо не започва живота си като струнен квартет, а по-скоро е седмият от квартетите на Паганини за цигулка, виола, виолончело и китара. Той е композиран през 1818 година и представен на концерт, на който известният виртуоз на цигулката Карел Липински свири на цигулка, а Паганини свири на китара. След това изчезва и не е публикуван, за разлика от повечето от другите му 15 китарни квартета, до средата на 20 век. Публикувана е в Лайпциг през 1831 г. и в Париж приблизително по същото време. Първите шест китарни квартета са написани за аматьори, но "Grand Quartetto" е композиран за професионалисти и за виртуозен цигулар.

Билети за концерта са налични на касата в зала "България" и чрез "Ивентим".

Събитието е част от летния сезон "Споделете музиката", подкрепен от Календара на културните събития на Столична община.

Билети за всички събития на Софийската филхармония могат да се закупят на касата в зала "България" и в "Ивентим".

Пълна програма на Софийската филхармония може да намерите на: https://sofiaphilharmonic.com/

Следете Фейсбук страницата на филхармонията: https://www.facebook.com/sofiaphilharmonic

Twitter: https://twitter.com/sofiaphilh

Instagram: https://www.instagram.com/sofiaphilharmonic

Youtube: https://www.youtube.com/c/SofiaPhilharmonic

Още от Поп


Mysound.bg
Реклама

Галерия


Любо Киров - "Ново сърце"

Видео


Албуми


Любо Киров - "Ново сърце"

Скоростта, с която Любо Киров разпродава концерти в огромни зали и създава нова музика, е завидна.През последните...

Най-четени новини


виж всички