В очакване на Рождество Христово със "Сюита "Лешникотрошачката"


В очакване на Рождество Христово със "Сюита "Лешникотрошачката"

479

В навечерието на Рождество Христово Сергей Шишов - традиционен водещ на меломанското предаване "Картини от една изложба", е замислил да ни припомним вълшебна Рождественска приказка в музикална интерпретация.

Това е "Лешникотрошачката и кралят на мишките" от Ернст Теодор Амадеус Хофман, публикувана през 1816 година в Берлин. През 1892 г. тя намира продължение с премиерата на балета "Лешникотрошачката" по музика на Пьотър Илич Чайковски и либрето на Мариус Петипа ката за целите на балета е използван преразказът на Хофмановата приказка, направен от Александър Дюма-баща.

… Историята е за малката Клара и нейният сън по време на Рождество Христово. Семейство Щалбаум се приготвят за Бъдни вечер. Хер Дроселмайер донася подаръци на всички и на Клара се пада играчка -лешникотрошачка във формата на офицер. Празненството свършва и всички от семейство Щалбаум отиват да спят, а Клара се промъква при коледното дърво, за да види подаръка си и както си играе, заспива под елхата, и тогава започват чудесата…

В началото на 1960 г. пианистът и композиторът Billy Strayhorn работи в своето студио в Ню Йорк, когато му хрумва идеята да направи албум с нова оркестрация на класически произведения. Намерението му обаче не е да се профанизира класическата музика, както често е правено преди това, а да се пренесе духът на едно мащабно музикално произведение в нов джазов идиом. Обажда се по телефона на Duke Ellington, който по това време е на турне със своя оркестър, и не след дълго решават да издадат албум с интерпретация на балета "Лешникотрошачката" от Чайковски. По телефона двамата работят повече от 6 месеца, често пъти свирейки на пиано на хиляди километри един от друг.

Billy Strayhorn споделя: "Самото писане на партитурите беше дребна работа, вие можете да го направите за една нощ. Подготовката ни обаче беше изнурителна. Чайковски ни отне повече от половин година, не можехме да се консултираме с него, а пък не искахме да го преиначаваме повече, отколкото вече бе направено преди нас. Ние се отказвахме и започвахме да свирим тези пиеси отново и отново. Записите направихме през месеците май и юни 1960 г. в Лос Анджелис и по-късно ги издадохме. Имахме невероятен успех сред музикалната критика".

На обложката си този албум има трима автори: Ellington, Strayhorn и Чайковски, и е особено популярен в дните около Рождество Христово, когато се изпълнява от оркестри в цял свят.  

Цифрово преработената версия на албума “The Nutcracker Suite", или "Сюита "Лешникотрошачката", ще прозвучи в предаването "Картини от една изложба®" на програма "Хоризонт" по БНР в събота, 21 декември, след новините от 22.00 ч. в съпоставка с едно от най-изящните изпълнения на музиката на Чайковски от Лондонския симфоничен оркестър с именития диригент Andre Previn.
 

Още от Поп


Mysound.bg
Реклама

Галерия


Lilly Оf The West - "Christmas With Lilly Of The West"

Видео


Албуми


Lilly Оf The West - "Christmas With Lilly Of The West"

"Christmas With Lilly Of The West" - първият коледен албум в дискографията на обичаната група Лили Ъф Дъ Уест...

Най-четени новини


виж всички