Поредното издание на "Картини от една изложба" отново е с мисъл за Деня на народните будители и този път в него ще прозвучат гласове на двама стожери на българската култура.
Иван Методиев е "най-значимото име сред утвърдилите се през последното десетилетие преди 1989 г. български поети", според професор Светлозар Игов. През 1990 г. Иван Методиев прокламира стила Нава за кратки форми във всички видове изкуство – поезия, музика, театър, живопис и т.н. – в нашите, български условия, или както поетът твърди: "Нава е най-краткият път към целта. Познанието на целта е просветлението. Целта е неизразима, но тя се предусеща в Нава. Колкото по-голяма енергия се поражда между думите, толкова по-малко думи са нужни. Колкото по-малко думи са нужни, толкова по-свободна е формата на изказа. Многото думи носят малко свобода. Нава е съвкупността от най-кратки форми, които реализират този принцип".
И ето няколко реда Нава:
Пеперуда
се блъсна в камбаната.
Никой не чува.
Мокро жребче се притиска
до хълбока
на мъглата.
Тези образи намират развитие в музиката на професор д-р Красимир Тасков. Той завършва Българската държавна консерватория (днес Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров") през 1981 г. в класа по пиано на Джулия и Константин Ганеви, и композиция през 1984 г. при проф. Пенчо Стоянов. Многократно посещава курсове на именити композитори в Холандия и Румъния. Професор е по композиция от 2002 г. Като пианист изнася солови и камерни концерти в страната и чужбина. Има впечатляващ актив с награди от конкурси като изпълнител и композитор.
Ето какво пише професор Тасков:
"Поезията на Иван Методиев е пределно концентрирана като субстанция и израз на личната му екзистенциалност, пораждаща желание за подходяща музикална интерпретация и иманентно отражение. В албума "Нава" като идейна концепция са включени творби, чиято образно-смислова същност е израз на многообразни емоционални състояния, като звукова проекция на пребиваване на ефирната душа в имагинерно пространство. В това отношение едночастната творба "Нава фрагменти II" е отправна точка и връзка с така подредените произведения. А по същество будителството е необходимост от осмисляне на ценностни същности – в случая, органична симбиоза между слово и музика", завършва професор Красимир Тасков.
В записите на албума участват освен автора, диригентите академик Васил Казанджиев, Андрей Андреев и Григор Паликаров, цигуларят проф. Йосиф Радионов, пианистът Фабио Афруне, квартет Еолина, Симфоничният оркестър на БНР и оркестърът на НМА.
Сергей Шишов ще представи "Нава" в предаването за концептуални албуми "Картини от една изложба®" на програма "Хоризонт" по БНР в събота, 2 ноември, след новините от 22.00 часа.
Коментари