Hot Since 82 пристига за вълнуващо парти в София през декември
Дино Мерлин със специален поздрав за България преди концерта с Желко Йоксимович
Константин Костов, Христо Йоцов и Плевенската филхармония с авторски концерти в Добрич и Варна
David Garrett в Пловдив: Златни изживявания и премиум емоции с новите билети
Мария Илиева с нова международна награда и дата за голям концерт догодина
Японската сензация Kyoto Jazz Massive пристига за първия си концерт у нас
Pettersson & Frederiksson специални гости на фолк метълите Faun в България
Till Lindemann, фронтменът на Rammstein, със солов концерт у нас догодина
Ali с дългоочаквания си дебютен албум и неочаквани гости в столичния клуб "Строежа" на 23 ноември
Тони събра най-големите си хитове в ексклузивния албум "Пробуждане"
Б.Т.Р. с втори концерт в зала 1 на НДК и нов сингъл
Embrace By Dark преди специалното шоу на Rotting Christ в София

С Китаро през пустинята Гоби


С Китаро през пустинята Гоби

4783

През 629 г. след Христа будисткият монах Genjo Sanzo (Xuanzang на китайски) предприема пътуване до Индия през пустинята Гоби, в резултат на което донася в Китай 657 санскритски текста и основава школата Faxian.

Вдъхновен от неговите приключения и значимостта на приноса му за развитието на цяла Източна Азия, японският музикант Китаро (Kitaro) се включва в подготовката на документалната поредица на телевизия NHK. Тя е озаглавена Silk Road (или "По пътя на коприната"), чието начало е на 17 април 1980, след личната намеса на две от най-влиятелните фигури на тогавашен Китай – Чжоу Ен Лай и Дън Сяо Пин.

Филмите разказват за влиянието на страните от Китай до Рим за развитието на световната цивилизация и неочаквано дори за създателите си постигат изключителен успех сред телевизионната аудитория. В третия албум с музика към сериала "По пътя на коприната" Китаро се спира на величието на Tuhnuang (или Дунхуан) ("концентрирано великолепие" в превод от китайски), оазис в пустинята Такламакан, провинция Гансу в Северозападен Китай.

По време на снимките с екипа на телевизия NHK той е силно впечатлен от разкритите през 1900 древни пещери Могаоку (на Запад са известни като пещерите Могао), но местните хора ги наричат също така Циенфодун (Хиляда статуи на Буда).  

Там са открити над 45 хиляди ръкописа, наред с каноничните текстове има оригинални коментари, апокрифни книги, молитвеници, конфуциански и даоистки съчинения, несториански християнски текстове, текстове, свързани с макиавейството и дори с юдеизма, сведения за управлението на китайските императори, административни документи, антологии, речници на специфични редки думи, календари, калиграфски ексерсизи.

Всъщност първите писмени сведения се свързват с император У от династия Хан (206 г. пр. н. е. – 220 г.), но по-нови археологически разкопки доказват, че историята на Дунхауан води чак до времената на династия Ся (ХХІ-ХVІ в. пр. н. е.). В една от пещерите Могао е открита и най-старата печатна книга в света – "Диамантената сутра" (868), принтирана с помощта на дървени блокчета.

Но не само ръкописите впечатляват в Дунхауан, в пещерите Могао са открити безценни стенописи и скулптури, включително най-старата нарисувана с мастило "мандала" (ІХ – Х в. сл.Хр.), и поради всичко това обектът е включен през 1987 в Списъка на ЮНЕСКО за паметници на световното културно и природно наследство.

Албумът "Tunhuang" ще прозвучи в предаването "Картини от една изложба" на програма "Хоризонт" на БНР в събота, 24 ноември, след новините от 21.00 ч.
 

Още от Поп


Mysound.bg
Реклама

Галерия


Любо Киров - "Ново сърце"

Видео


Албуми


Любо Киров - "Ново сърце"

Скоростта, с която Любо Киров разпродава концерти в огромни зали и създава нова музика, е завидна.През последните...

Най-четени новини


виж всички