Мартенският брой на Rolling Stone, на пазара от 2 март, е посветен на плейлистите.
Петдесет артисти споделят своите топ десет песни на любимите си изпълнители, групи или мини-жанрове, които познават в детайли и дълбоко ценят и обичат. Сред акцентите са: Йоко Оно за любимите си песни на Джон Ленън, Пати Смит за любовните парчета на Боб Дилън, Елтън Джон за новите поп класики, Ерол Ибрахимов за Боб Марли, Рик Рубин за Лед Цепелин, Митко Кърнев за китарните класики, Ани Ленъкс за жените в соул музиката, Васил Гюров за Нова генерация, Рут Колева за Motown. Цялата идея да се направи такъв брой идва след разговор с барабаниста на Руутс (Roots) Куестлав. Rolling Stone го пита кои са любимите му парчета, а той казва, че иска да задълбочи отговора си. "За мен това, което определя истинския артист, е пълнежът. Аз харесвам песните на Стиви Уондър, които не са станали хитове. Мога да кажа същото за Спрингстийн и Боб Дилън. Хитовете на Принс (Prince) са като червен килим, който той постила, за да те отведе към добрите си неща", казва той.
В навечерието на националното си турне Невидим 2011 Владимир Ампов–Графа разговаря с Rolling Stone за успеха и предизвикателствата на над 20-годишната си кариера. В края на 2010 певецът пусна десетия си албум "Невидим", а пилотната песен със същото заглавие наводни радио и телевизионния ефир. В онлайн анкета на списанието читателите ни я посочиха като най-добрата българска песен за изминалата година, а за най-добър наш изпълнител – Графа. От времето, когато излиза на сцената през 1988 с формацията на родителите си - трио Спешен случай, и рапира с розов анцуг и маратонки, Ампов е успял да се наложи като най-популярния роден поп изпълнител. След множество N 1 хитове и престижни награди, днес Графа твърди, че отдавна е надживял хапливата критика на колеги и журналисти, хихикащи се зад гърба му, че е "мамино синче" и от години сътворява все една и съща балада."Никога не съм парадирал с това, което съм направил, но то е наистина много за тази малка страна. Общо-взето съм вирял и съм оцелял във всяка една обстановка", признава изпълнителят.
В новия брой на Rolling Stone Робърт Плант обяснява защо няма желание пак да излиза на сцена заедно с Лед Цепелин (Led Zeppelin) след реюниън концерта им от 2007. "Това беше една невероятна вечер", казва Плант. "Подготовката за нея беше напрегната и интензивна и последната репетиция се получи истински добре. Но с времето толкова съм се отдалечил от всичко това, че вече почти не чувствам връзка с него… Честно казано, дреме ми на патката. На кого му пука за това? Знам, че на хората им пука, но гледам на нещата от моя ъгъл – скоро ще ми трябва помощ, като пресичам улицата", доверява вокалистът. Той също така непрекъснато се дразни на колегите си музиканти, които не правят нищо, а само свирят старите си хитове. "Няма нищо по-лошо от банда изтормозени дърти пръдльовци и това е факт. Хората, които вече са написали историята си, са стигнали до една точка, в която вече няма движение. Това не ме засяга и не ме засяга никой, когото това го засяга", обосновава се митичният рокаджия.
На фона на големия бум в интереса към атомна енергия в световен мащаб изграждането на АЕЦ Белене, поставено в далечната 1987, все още буди редица въпроси. Проектът, стартиран и замразяван няколко пъти, отново е възроден и вече доста по-уверено може да се каже, че е изправен пред огромни трудности, но не и пред спиране. В своя подробен анализ авторите Елена Койнова и Маринела Йонкова дават отговор на въпросите колко струва АЕЦ Белене и колко – неговото забавяне, на какъв етап е проектът сега и има ли енергиен дефицит в района.
Филмът "Подслон" на режисьора Драгомир Шолев стана първото българско участие на фестивала в Сан Себастиан. Rolling Stone проследява пътя на младата надежда на българското кино от заснемането на първия му филм "Приключения в космоса", когато е ученик в трети клас в Русе, през десетките телевизионни реклами и късометражни филми до големия успех на дебютния му игрален филм. Идеята за "Подслон" идва от собствения житейски опит на Шолев – режисьорът пренася вълненията си на някогашен заклет пънкар в сценарий за живота на днешните ученици. "Не съм искал да показвам пънка като някаква вълна или форма на модерност, а по-скоро като бунт против статуквото", обяснява Шолев.
След поредния кървав атентат в Русия в края на януари, този път на московското летище Домодедово, проблемът Северен Кавказ отново се завъртя в международните новини. Отговорност за терористичния акт, който отне живота на 36 души и рани поне 180, пое чеченският сепаратистки лидер Доку Умаров, а самоубиецът беше идентифициран като 20-годишния Магомед Евлоев от Ингушетия. В този брой Rolling Stone представя интервю с известната руска журналистка и писателка Юлия Латинина, със собствен коментар по случая. Тя поддържа тезата, че е най-добре Русия да остави Северен Кавказ да се отдели, при което не е ясно дали впоследствие ще възникне една държава, или ще се обособят няколко републики. "Но почти съм сигурна, че и новата формация ще бъде също толкова гадна с Русия, колкото е Хамас с Израел", твърди Латинина.
Друга възможност да се реши проблемът е всички терористи да бъдат преследвани и унищожени, смята тя, но предвид настоящата международна обстановка това би било трудно осъществимо.
И още:
Бруно Марс
Лил Уейн (Lil Wayne)
Дженифър Лорънс
Коментари