Музиканти с есета за джаза в нова инициатива на Jazz FM радио


Музиканти с есета за джаза в нова инициатива на Jazz FM радио

4537

Как джазът намира своя път като собствено развитие и как проправя пътеката си към публиката, изграждайки ново усещане за света у почитателите си днес?

Български джаз музиканти, работещи у нас и в чужбина, разказват за връзката си с тази музика и за перспективите на жанра, към който допринасят със своята работа. Това са артисти с опит в малки клубове и на големи сцени, които смесват джаз с други стилове, преподават, работят с деца, развиват културния живот у нас с организирането на събития… Андрония ПоповаРони, Антони Дончев, Белослава, Венци Благоев, Мирослава Кацарова, Петър Славов, Хилда Казасян, Христо Вичев и Христо Йоцов (по азбучен ред) са сред авторите на есета, които предстои да бъдат публикувани на сайта Jazzfm.bg и представени в ефира на Jazz FM радио. Към инициативата са приобщени и двама големи приятели на джаза, които в театралното си творчество често се докосват до него чрез езика на импровизацията – Мая Новоселска и Теди Москов.

Началото ще поставим на 17 септември, когато отбелязваме 15 години от старта ни в ефир с най-доброто от традицията и най-новото в джаз, блус, фънк и соул музиката, поясниха от екипа на Jazz FM.

Христо Йоцов композира за джаза като наслада и като удоволствие от тази игра с приятели-съмишленици. "Ето това мисля, че е джазът днес – възможност да си различен, индивидуален, забележим в джунглата на музикалния хаос сред който живеем. Защото, ако няма наслада и споделяне, музиката, според мен, губи своя смисъл", казва знаковият барабанист. С неговото есе ще бъде поставено началото на инициативата тази събота.

Живеещият в САЩ китарист Христо Вичев гледа към безброй хоризонти за откриване, съпреживяване и споделяне на любовта към джаза. Той описва жанра като музика, която е безкомпромисна, без съображения и без извинения – и това я отличава на фона на шума на масовата музика, създадена за лесна консумация. "Според мен няма как човек, който независимо от музикалната си култура и образование, поставен в средата на едно истинско и непринудено изпълнение, да остане безпристрастен, да не усети как всяка клетка в неговото тяло започва да вибрира с универсалния ритъм и да не бъде поне малко докоснат от посланието" – пише той в своето есе.

За устойчивостта на джаза в нездравословната среда на популярната хитова музика пише и басистът Петър Славов: "Хубава музика продължава да се създава и да се свири всеки ден. По-малко хора ѝ обръщат внимание, но тя не остава незабелязана. А щом има кой да я забележи, тя има значение. В наши дни всички процеси протичат по-бързо от когато и да е било в историята. Затова горещо се надявам и сегашното анти-културно "средновековие" да свърши скоро".

С вярата, надеждата и любовта на музикантите, свързани с джаза, ще ви запознаваме на сайта ни и в ефир през следващите месеци.

Поредицата от есета за джаза днес е един от празничните акценти, с които ще отбележим 15 години навръх Деня на София и празник на вярата, надеждата и любовта - 17 септември, обявиха от Jazz FM радио.

Още от Поп


Mysound.bg
Реклама

Галерия


Любо Киров - "Ново сърце"

Видео


Албуми


Любо Киров - "Ново сърце"

Скоростта, с която Любо Киров разпродава концерти в огромни зали и създава нова музика, е завидна.През последните...

Най-четени новини


виж всички