Поли Генова класира България с песента "If Love Was A Crime" (#ILWAC) ("Ако любовта беше престъпление") на № 4 на "Евровизия" 2016.
Финалът на 61-вото издание на международния песенен конкурс се проведе в зала "Глобен Арена", Стокхолм, на 14 май. Нашата песен събра 307 точки (108 от тях от зрителите) от националните селекционни комисии и публиката. Това е най-високата позиция, спечелена от България в 11-годишното участие на страната ни в конкурса. Досега страната ни се беше класирала само веднъж на финал през 2007, когато Елица Тодорова и Стоян Янкулов-Стунджи достигнаха петото място с песента "Вода". По 12 точки "Ако любовта беше престъпление" предложение получи от Кипър и Испания, по 10 - от зрителите в Македония, Австралия и Словения. Изявата на Поли премина повече от успешно. Хилядите фенове в залата я посрещнаха с бурни овации и я аплодираха през цялото време. Генова вдигна градуса на настроението с динамичното парче "If Love Was A Crime" между няколко балади.
Големият победител е Украйна с 534 точки. На второ място се нареди Австралия с 511 точки, а почетната трета позиция зрители и жури отредиха на Русия (491). Украинката Джамала отвоюва победата със странната си с песен "1944", разказваща за депортацията на кримските татари от Сталин през 1944, поне според неофициалните изяви на изпълнителката извън конкурса. Джамала е певица, композитор и актриса, а композицията "1944" е авторска. Изпълнителката излиза на сцената на "Евровизия" за втори път. Нейната песен предизвика полемика дали е редно да се състезава, защото текстът ѝ е меко казано политически обременен, което е забранено за конкурса. Дами Им представи Австралия с песента "Sound Оf Silence".
Максималния брой точки - 12, България присъди на Армения.
Иновативният костюм на Поли Генова, към който медиите проявиха силен интерес, подсили внушението на песента. Идеята за него е на дизайнерката Антония Попова, а светлинните ефекти са дело на български професионалисти от филмовата индустрия. "В този костюм се чувствам като посланик на светлината и любовта. Много е ефектен и необичаен, но аз мога да поемам рискове, защото имам силна интуиция", призна певицата. Според нея "Евровизия" не е просто концерт и телевизионно шоу, а огромно музикално приключение. "През 2011 в Дюселдорф бях по-млада и не токлова уверена. Тогава за първи път стъпих на голяма сцена пред 30 000 души в залата. Пет години по-късно съм различна, защото през това време преминах през много предизвикателства. Сега наистина знам коя съм и накъде вървя", не крие изпълнителката.Както MySound.bg писа, общо 26 държави се състезаваха на 14 май. Първи място на финала си извоюваха Малта, Армения, Азербайджан, Русия, Холандия, Унгария, Хърватия, Австрия, Чехия и Кипър. Заедно с Генова във втория полуфинал за голямата финална битка се пребориха и Латвия, Грузия, Австралия, Украйна, Сърбия, Полша, Израел, Литва и Белгия. Освен тях Великобритания, Франция, Испания, Германия, Италия и страната-домакин Швеция получиха право за участие, автоматично класирайки се за финала.
Зрителите имаха право да гласуват с до 20 есемеса за предпочетената песен.
Водещи бяха Петра "Мераклийката" Меде и поп певецът, модел и актьор Монс "Любовчията" Зелмерльов (Mans Zelmerlow), който донесе победата за Швеция на "Евровизия" миналата година.
"Глобен Арена" е с капацитет 16 хиляди зрители. Девизът на "Евровизия" 2016 година бе Come Тogether. Изпълнители от 42 страни участваха в надпреварата тази година. За първи път точките на журито и точките на зрителите бяха показани отделно, а след това сумирани. За първи път конкурсът бе излъчен в Китай и САЩ.
Специалният гост Джъстин Тимбърлейк представи ефектно и с настроение своята нова песен "Can't Stop The Feeling" - част от саундтрака към анимационния филм "Тролчета", и някогашния си хит "Rock Your Body".
Дестини Чукуниере, която донесе победа на Малта в детската "Евровизия" 2015, също поздрави участниците от сцената.
Снимка: БНТ
Коментари