Звукозаписната индустрия спечели миналата седмица в САЩ първото дело срещу физическо лице за свободен обмен на файлове.
Джейми Томас, 30-годишна самотна майка на две деца от щата Минесота ще трябва да плати глоба от 222 000 долара на шест музикални компании заради това, че е изтеглила от интернет 1702 песни.
Компаниите получиха по 9250 долара за всяко от 24-те парчета, за които предявиха претенции.
Това е първият случай, в който дело за обмен на музика влиза в съда и завършва с присъда в полза на музикалната индустрия.
От 2003 насам индустрията е завела над 26 хиляди иска за обмен на музикални файлове.
Около 8 хиляди от тях са уредени извънсъдебно за по около 3000 долара.
Останалите са засягали починали, деца, хора, които нямат компютри или са се проваляли поради други проблеми.
Маркетинг специалистите вече без изключение определят действията на RIAA (Американската асоциация на звукозаписната индустрия) като отчаяни, безумни и самоубийствени.
Освен че да съдиш потребителите си е катастрофално от PR гледна точка, то RIAA е платила за юридически разходи по всяко от тези 26 000 дела значително повече от получената по тях сума от по 3000 долара.
Асоциацията няма да спечели и от настоящето дело. Жената вероятно ще обяви фалит и в никакво обозримо бъдеще време плащаните от нея суми няма да покрият дори юридическите разноски по делото, които са милиони долари.
Че тази тактика е лишена от всякакъв смисъл доказват и данните от маркетинговите проучвания.
За 4-те години, в които RIAA съди потребители, обменът на музика през P2P мрежи не само не е намалял, а се е увеличил 3 пъти по данни на онлайн маркетинг компанията "Биг Чъмпейн".
Освен това делата стимулираха развитието и разпространението на торент технологията, която засега е правно неуязвима във всяка правова държава по света.
Според музикалните компании осъдената жена е теглила и е разпространявала песните чрез P2P мрежата "Казаа".
Защитата обаче твърди, че Джейми Томас дори не е имала акаунт в "Казаа".
Именно затова тя отказала извънсъдебно споразумение и решила да отиде докрай, убедена, че нищо лошо не е извършила.
"Направо е съсипана. Това момиче живее между получаването на чека със социална помощ и идването на поредните сметки. Сега до края на живота й една четвърт от доходите й ще отиват за погасяване на сумата по присъдата", каза нейният адвокат Брайн Тодър.
Законът отрежда наказание глоба между 750 и 30 000 долара за всяко конкретно нарушение на автоските права и до 150 000 долара, ако то е извършено умишлено.
Джейми е осъдена да плати общо 222 000 долара за 24 парчета, чиято пазарна стойност е 23 долара и 76 цента.
"Делото не е окончателно приключило. Присъдата почти сигурно ще бъде отхвърлена при обжалването“, твърди обаче Рей Бекерман, адвокат от нюйоркската кантора "Ванденберг Енд Фелю“, защитавала потребители в подобни случаи.
В случая въпросът за виновността на обвиняемата се е решавал не от съдия, а от жури от 12 съдебни заседатели, които са обикновени граждани.
Тъй като нямат понятие нито от правната, нито от техническата страна на въпроса, те са получавали инструкции по делото, въз основа на които е трябвало да решат дали обвиняемата е виновна или не в това, в което е обвинена.
Според Бекерман някои точки от инструкциите на RIAA към съдебните заседатели са напълно заблуждаващи, неточни и неверни.
Решението на съдебните заседатели от Минесота е почти смехотворно от юридическа гледна точка, коментират и други прависти. Нарушени са поне два основни юридически принципа, не е доказано практически нито едно твърдение на ищците.
Звукозаписните компании са доказали всъщност само два факта.
Единият е, че посоченият от тях IP адрес принадлежи на Джейми Томас.
Другият е, че на хард диска й в момента на изземването му са намерени цитираните 1702 песни, сред които и 24-те, заради които е повдигнато обвинение.
Не е доказано, че точно Джейми Томас е качила тези 24 песни.
Нито че те са били на хард диска й година по-рано, когато именно е засечен обмен с "Казаа" от този IP адрес.
Нито че тя ги е обменяла с други потребители.
Нито че който и да било потребител на "Казаа" някога е изтеглил дори и веднъж някоя от тези песни от нея, камо ли причинявайки такава огромна загуба, за каквата е осъдена Томас – а именно около 10 000 пъти стойността на всяка от песните.
Накрая, не е доказано и че Джейми въобще е имала акаунт в "Казаа".
Тези и още други по-дребни пропуски по делото са причина мнозинството коментатори да очакват, че присъдата ще бъде отменена.
Междувременно доброволци създадоха в нета сайт за дарения и финансово подпомагане на осъдената самотна майка на две деца.
"Тези 24 песни струват 23 долара и 76 цента - колкото няколко сандвича в "Макдоналдс". Не е честно за кражбата на няколко сандвича да те осъдят да платиш 222 000 долара", пише един от дарителите във форумите на сайта.