Внезапно си отиде Краси Куртев - басист, вокалист и съосновател на емблематичната фюжън група Акага, съобщиха пред БТА негови близки.

Той беше едва на 54 години. "Много, много ще ми липсваш, Краси! С теб поставихме основите на Акага, с теб направихме толкова хубава музика, с теб се смяхме и дори плакахме, с теб отидохме там, където до тогава никой не беше стъпвал, останахме приятели завинаги! Оставяш ярка следа със своята неподражаема уникалност! Обичам те! Прости, и почивай в мир! Бог да упокои душата ти!!!", написа във Фейсбук Ясен Велчев, бивш член на формацията. "Сърцето ми е разбито! Пътувай сред звездите, приятелю!", не скри тъгата си и Камен Алипиев-Кедъра. "Поклон пред този светъл човек! Вечна памет! Качествените хора, които Бог обича, явно си ги прибира рано!" - са думите Цветелин Атанасов, известен и като Цецо Елвиса. "Не е истина! Сбогом, приятелю“, написа Иван Лечев. "Не мога да повярвам за Краси! Той винаги беше от веселата страна на живота! Ще ни липсваш!!!!, сподели актьорът Христо Гърбов.

"Искам винаги да обичам живота така, както го обичам сега!", сподели преди време човекът, който създаде по-голямата част от текстовете на култовата джаз-рок група. Обичащ да чете поезия, Краси Куртев бе класик във всяко едно отношение и с фино чувство за хумор. Какъвто е и подходът му към заобикалящия го свят – всъщност - семпъл. С годините вече сигурен в съдбата, той вярва в свободата на импровизацията. И е изцяло отдаден на страстта и любовта си към музиката, своето семейство и приятелите си.

Красимир Куртев е роден в София на 25 юли 1970 година. Завършил е Националното музикално училище "Любомир Пипков", а след това висше образование в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". Работи в сферата на музиката, съосновател е на БМА (Българска музикална асоциация), както и член на "Теосто" - Финландия. Акага е втората българска джаз формация, която след Фокус-а на Милчо Левиев гостува на фестивала в Монтрьо.

Акага е сформирана от студенти в Националната музикална академия в София през 1992 година. "Кръстник" е Калин Вельов. Акага е името на прабългарска жрица, бабата, която е отгледала хан Аспарух. Перкусионистът го изравя от книгата "Сказания и легенди за хан Аспарух" на Антон Дончев. За кратък период първата група, извън познатите биг бенд състави, която има брас секция като водеща в нейната музика, успя да се превърне в символ на качествения съвременен звук, налагайки собствен стил, абсолютно различен и разпознаваем за българската публика. Музикантите са поощрени от Иван Минчев Батето и Сашо Александров да свирят музика, смесваща джаз, блус, фънк (много фънк), дори хип-хоп, дръм-ен-бейс и традиционни български фолклорни мотиви. Акага поставя началото си в Дома на културата в металургичния комбинат "Кремиковци", но като Феротон.

Първите концерти на новата формация са в читалище "Славянска беседа" и клуб "113+" през февруари 1992 година. Името Акага е обявено официално на Младежката джаз сцена в Пловдив през май. Същата година бандата печели наградата за дебют на първите изобщо музикални награди в България - тези на вестник "Ритъм", заради дебюта си "Broken Dreams". Следват няколко години, през които музикантите работят като щатна формация към БНТ и реализират компактдисковете "Защо" (1994) и "Когато виждаш" (1996). През 1998 г. Акага свири на джаз фестивала в Монтрьо (няколко изяви на откритите сцени). Именно там музикантите осъзнават силата на българския фолклор, а едни от първите пиеси, в които той се появява в звученето им, са "Има нема" (популярното народно надпяване + брас секция + електронни елементи), "Варвари" (откровен дръм-ен-бейс, на фона на който отекват български мотиви, прибавят се родопски напеви и гъдулка) и "Ая", включени в албума "9".

Последното издание на състава, което излезе под името "27", е интересен хибрид от авторски парчета - повечето от които вече наложени от радио- и телевизионния ефир, версии по някои знакови шлагери от българската популярна музика от по-близкото и по-далечното минало и чуждоезични евъргрийни, интерпретирани от родни изпълнители с по-различен аранжимент и текст на български, така наречените преводни композиции.

"Опитваме се да представим нещата по-комерсиални, но това не значи, че те са по-гадни. Една стока трябва да бъде опакована добре, за да бъде забелязана от хората. Но не трябва да се прави така, както правят лошите търговци - да опаковат боклук в лъскава опаковка. Ако някой от групата се опита да пробута боклук, другият веднага го бие по главата", сподели Краси Куртев за това как балансират комерсиалното и личните си пристрастия в многолюдния фюжън бенд.

Искрен Пецов създава Латинопартизани през 1996 година по идея на Красимир Куртев с първоначално име Hot Cat. Преди дни в Коледна рок-ен-рол вечеря Краси Куртев и синът му Нео Куртев участваха в епизод на "Черешката на тортата", в който приготвяха различни празнични храни.  През декември 2019 година към небесния бенд отлетя Марин Панев - вокалист, алт-саксофонист и кийбордист в групата до 2000 г.

Кметът на Враца Калин Каменов призова в памет на Кирил Маричков и на Краси Куртев на всеки български площад, на който е организирана новогодишна програма, да бъдат почетени тези незабравими ,родни музиканти с изпълнение на поне една песен на Щурците и Акага. И добави, че във Враца това със сигурност ще се случи.

MySound.bg изказва искрени съболезнования на близките, приятелите и колегите на Краси Куртев!

Снимка: БГНЕС